CUMHUR KOCAOĞLU İLE RADYO SÖYLEŞİSİ

CUMHUR KOCAOĞLU İLE RADYO SÖYLEŞİSİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi’nde “Cumhur Kocaoğlu ile Radyoculuk Söyleşisi” İletişim Fakültesi Radyo Topluluğu tarafından düzenlendi.
Düzenlenen söyleşide Haber Radyo Genel Yayın Koordinatörü ve “Akşam Hikâyeleri” adlı radyo programının sunucusu Cumhur Kocaoğlu, radyoculuk üzerine bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.
Söyleşiye İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazı Usta, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Oktan ve Dr. Öğr. Üyesi Sinan Kaya, Gazetecilik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, Radyo Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Çakın, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Sorulan bir soru üzerine ,Yeni medya sayesinde radyoculuğunda değiştiğini ama asla bitmeyeceğini belirten Cumhur Kocaoğlu “Ben şahsen radyoculuğun bir gün biteceğini asla düşünmüyorum. Televizyon yayınları günümüzde artık internet medyasına doğru kayıyor olabilir ama bence karasal yayıncılık olduğu sürece klasik radyo yayıncılığı asla bitmez. Yıllar içerisinde içerikler dinleyici kitlesine göre değişir ama radyo yayıncılığı her zaman devam eder.”diye konuştu. Radyocuların artık yeni medyanın kendilerine sundukları araçlar ile de yayıncılık yapması gerektiğini söyleyen Kocaoğlu “Biz radyocular olarak günümüzde sadece karasal radyo ile sınırlı kalmamalı, yayınlarımızı internette ve sosyal medya uygulamalarında da yayınlamalıyız çünkü oralarda inanılmaz bir radyo dinleyici kitlesi var. Örneğin Ulusal kanallardan, Youtube’da anlık 5-15 bin civarında dinleyici sayısına ulaşanlar var. Bizler de Haber Radyo olarak uzun zamandır ,sosyal medya uygulamalarını kullanıyoruz… Yeni medyanın bu özellikleri bana çok şey kattı. Sosyal medya uygulamalarını-mecralarını kullanarak ne kadar fazla insana ulaşabileceğimi gördüm. Bizler karasal yayıncılığı bırakmayacağız ama internet yayıncılığının çeşitlerini de kullanacağız.” Bu konu ile ilgili olarak da bölgemizde bir ilk olarak 4 yıl önce başlattığımız görüntülü radyo yayıncılığını sürdürüyoruz şeklinde konuştu.

 

 

“Maddi olarak zorlanıyoruz”

Eskisi kadar radyoculuk mesleğine rağbet olmadığını söyleyen Kocaoğlu “ Meslek birliklerine ödenen ücretler, radyo vericilerinin yüksek elektrik ücretleri, çalışan maaşları bir araya geldiğinde; Anadolu’da yerel radyolar hayatta kalmak için zorlanıyor. Birçok yerel radyonun da kapandığını biliyorum.
Reklam payları çok düşük, kazanç ve masraf neredeyse birbirine denk şekilde gidiyor. Belki bine yakın yerel radyo var. Muhtemelen büyük bir çoğunluğu zor şartlarda yayın yapıyor. Bizim şanslı olduğumuz nokta, Borsan Grup çatısı altında Haber Medya Grubu’nun içerisinde olmamız. Bu anlamda günümüz şartlarına bakıldığında; birlik ve beraberlikten doğan güç sayesinde ayakta kalmamız kolaylaşıyor. Birlikteliğin gücü bizi ayakta tutuyor’’ dedi.

“Mikrofonu hep açık unuturduk”

Yayıncılığa ilk başladığı yıllarda , Radyo yayınlarında yaşadığı bazı iş kazalarını o zamanın teknolojisine bağlayan Kocaoğlu “Yayıncılık hayatımda çok fazla yayın kazası yaşadım. Bunların hepsi o zaman kullanılan teknolojinin günümüzdeki kadar kullanışlı olmamasından kaynaklı. Kasetlerin sarması dediğimiz olayla sık karşılaşıyorduk, sürekli cihazlarımız bozuluyordu. Bir defasında da yayın esnasında şarkıyı durdurmak için stop tuşuna bastım, o esnada play tuşu yerinden fırladı. Hem tamir etmeye çalışıyordum hemde yayına devam ediyordum. “dedi. Görüntülü yayınların radyonun gizemini bozup bozmadığı sorusu üzerine; eskiyi bende özlüyorum, Fakat gelişen teknoloji artık bu gizemi ve samimiyeti korumamıza engel oluyor dedi.

Haber Radyo 4 yıldır görüntülü yayınlarını sürdürüyor. Stüdyosunda üretmiş olduğu sağlık, kültür- sanat, müzik ve siyaset programlarını sosyal medya üzerinden görüntülü şekilde paylaşıyor. Bunları da televizyon programı olarak Haberaks TV’de yayınlıyor. Görüntülü radyo yayınları radyonun ruhuna aykırı gibi ilk bakışta. Radyo program sunucusunun görünmüyor oluşu; dinleyici ile aralarında farklı bir bağ, farklı bir ilişki kurmalarına vesile oluyordu. Şimdi ise, Dinleyici internet üzerinden rahatça sunucunun, konuğun bilgilerine ve hatta TC kimlik numarasına kadar ulaşabiliyor. Sosyal medyayı kullanmayan sunucu ise yok diyebiliriz. Bu konuda bizim elimizden gelen tek şey gelişen teknolojiye ayak uydurmak, Bu şekilde kendimize birçok reklam mecrası da açmış bulunuyoruz şeklinde konuştu.

“Dinleyici ile aranızdaki bağ çok önemli”

Dinleyici ile iyi ilişki kurmanın ve onları sıkmadan programa devam etmenin önemine vurgu yapan Kocaoğlu “Dinleyicinin nabzını iyi tutmalısınız. Bizim bu noktada en büyük silahımız müzik. Ne zaman konuşmayı bırakacağınızı ve ne zaman müziği gireceğinizi iyi bilmelisiniz. Çünkü dinleyicinin sizi uzun uzun dinlemesi pek mümkün değil, anında radyoyu değiştirebilir. Bu yüzden ben günümüzde söze dayalı bir radyo programının 20 dakika civarında olması gerektiğini düşünüyorum; çünkü insanlar günümüzde çok çabuk sıkılıyor. ”dedi. Dinleyiciden gelen tepkilere ilişkin Kocaoğlu “Yayın sırasında aldığımız olumlu-olumsuz mesajlar bizi tabiki etkiliyor, sonuçta insanız , . Yayın yaparken profesyonel olmalıyız, üzülsek bile ses tonumuzu hiç hissettirmemeliyiz, otokontrolümüzü sağlamalıyız ve sert tepki göstermemeliyiz. Yayıncı her ne konu da olursa olsun tarafsız olmayı becerebilmelidir. Ve unutulmamalıdır ki RTUK diye bir kurum var.
Müzik konusu beğeniye dayalı, göreceli bir konu; radyo yayınları da belirli politikalar çerçevesinde yapılmakta. Yayınlarımızla ilgili bir çok eleştirileri geliyor tabi ki . her insanı memnun edemediğimiz için olumsuz eleştirilere de maruz kalıyoruz. Herkes aynı türü dinlemiyor. Veya her yayını beğenmiyor .Bizler de yönetim kurulunun belirlediği yayın politika çerçevesin de yayınlarımızı sürdürüyoruz ..

“Daima çabalamalısınız”

Öğrencilere radyoculuk hakkında tavsiyelerde bulunan Kocaoğlu “Eğer radyocu olmak istiyorsanız mutlaka bir başlangıç noktası bulmalısınız .. OMÜ İletişim Fakültesi olarak güzel imkânlara sahipsiniz. Çok güzel bir radyonuz var. Girin radyoya, takın kulaklığı ve yaşayın radyoculuk heyecanını. Böylece içinizdeki radyocuyu ortaya çıkarabilirsiniz.” Sevmeden bu işi asla yapamazsınız sadece spikerlik anlamında değil radyo teknik-kurgu anlamında da kendinizi geliştirmelisiniz. Bunların yanında elbette ki düzgün konuşabilmek, dile hâkimiyet, gündemi takip edebilmek de son derece önemli ‘’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
Söyleşi, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta’nın Cumhur Kocaoğlu’na teşekkür belgesi vermesi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir