MOZART OPERALARINA YOLCULUK!

MOZART OPERALARINA YOLCULUK!

İlknur Tekbaş’ın sunduğu Günaydından Tünaydına programının içerisinde yer alan Operada Bu Hafta’nın konukları Samsun Devlet Opera Ve Balesinden Gamze Barhan ve Gürkan Sezgin’di. Kanlı Nigar müzikalinde yer alan koro sanatçıları; Samsun seyircisinin esere gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Operanın mayıs ayı programı ile ilgili bilgi verilen programda , 1 Haziran da tatile giren Samsun Devlet Opera ve Bale sanatçılarının, yeni sezonda kültürümüze ait birçok esere de yer vereceklerini söylediler.

Tematik konserler kapsamında Zehra Yıldız Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerin Mayıs ayı içerisindeki konseri “W. A. Mozart Klasikleri (Operalarından Seçkiler)”.
Ramazan ayına özel olarak akşam saat 21:00’a alınan konser bir bölüm olarak seslendirilecek olup yaklaşık bir saat sürmekte.
Klasik müzik denince akla gelen ilk isimlerden olan Avusturya asıllı W. A. Mozart 5 yaşında ilk bestesini yaparak tarihe geçti. Türk kültüründen esinlendiği “Saraydan Kız Kaçırma”, “Zaide” ve “Türk Marşı” gibi eserleri olan bestecinin 22 opera eseri bulunmakta.

25 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan konserde Mozart’ın 6 farklı operasından 10 bölüm SAMDOB sanatçıları tarafından seslendirilecek olup konser programı şu şekildedir: Sihirli Flüt Operası’dan “Zu Hilfe! Zu Hilfe!” ve “Papageno – Papagena”, Don Giovanni Operası’ndan “Fuggii Crudele, Fuggi” ve “La Mia Dorabella”, Cosi Fan Tutte Operası’ndan “Il Core vi Dono” ve “Ah! Guarda Sorella”, Figaro’nun Düğünü Operası’ndan “Cinque, Dieci…” ve “Vie Resti Sevito” ve Saraydan Kız Kaçırma Operası’ndan “Wer Ein Liebchen Hat Gefunden” bölümleri.
Konserde Samsun Devlet Opera ve Balesi Koro Sanatçıları Polen Yağmur Arslan (Alto), Esra Arslantürk (Soprano), Gamze Barhan (Soprano), Berkcan Beniç (Bariton), Volkan Binerbay (Tenor), Murat Göçken (Bariton), Gürkan Sezgin (Tenor) ve Fatma Ecem Topçu (Soprano) yer alırken, sanatçılara piyanist Anna Tarakanova eşlik edecek.

25 Mayıs 2018 Cuma akşamı saat 21:00’de gerçekleştirilecek “W. A. Mozart Klasikleri (Operalarından Seçkiler)” Konseri’nin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com adresinde satışa sunulmuştur. SAMDOB gişe hafta içi saat 10:00-18:00 saatleri arası ve temsil günleri saat 20:00’a kadar açıktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir